top of page

Концепцията за петте елемента („У-син“)



"Концепцията за петте елемента („У-син“) е най-важното от древнокитайската медицина. Тя е базирана върху символи. Древно-източните мислители са посочили в организма пет неразделимо свързани елементи, в които пулсира, движи се, предаваната от елемент на елемент енергия. Затова по-точно било да се говори за концепцията на „петте движения“. Тези елементи имат символични наименования „дърво“, „огън“, „земя“, „метал“, и „вода“. Всеки от тях е изграден от двойка вътрешно свързани системи. Едната от тях е Ян-ска, другата — Ин-ска. По такъв начин всеки елемент е цялостна, жива и автономна структура. Познаването на уязвимостта на определена система (ин или ян) във всеки от елементите е много важен проблем за профилактика на здравето. Доминиращата система в дадения елемент е и най-уязвимата. От друга страна, доминирането на определен елемент в даден организъм се свързва с типологията му по темперамент. Например, ако в индивида вродено доминира елемента „огън“, то той е със сангвиничен темперамент; ако доминира — „дърво“ — холеричен; ако доминира „метал“ — флегматичен. От това следва важен извод: здрав и дълголетен ще е само този, който живее в съгласие (хармония!) със своята природа, който върви по свой път (Дао!), хармоничен с неговите вродени склонности и възможности.

Елементът „дърво“ се състои от янската система на жлъчния мехур и инската — на черния дроб. Този елемент символизира разсъмването, пролетта, раждането, растежа, прехода от пасивната сила „ин“ към активната — „ян“. На него съответства зеленият цвят, който във възприятията на човека се асоциира като символ на упоритост, целеустременост, действена воля, стремеж към лидерство и власт, символ на нетърпимост и безкомпромисност, реформаторство и революционност, гняв, агресия, протест и съпротивление. И водещата емоция породена от силата, енергията и чувството за достойнство на „дървото“ е гняв, а личните качества произтичащи от характеристиките на елемента са мъжество, натиск, неотстъпчивост. „Дървото“ се покровителства от планетата Юпитер, символизираща стремежа към слава, към себеутвърждаване и победа. Основният орган за елемента „дърво“ е черният дроб и това означава, че при него той е особено уязвим. При децата с черния дроб са свързани проблемите от преяждане с шоколад и яйца, склонност към алергии и повръщане, към чернодробни заболявания, дискинезия на жлъчния мехур и жлъчните пътища. Човекът с вродено преобладаване на елемента „дърво“ е с вроден по-силен енерго-потенциал, обикновено е висок, широкоплещест, със здрави длани и се характеризира като работохолик. Той има големи очи с открит поглед. Зрението му е добро, склерите му са чисти и блестящи, олицетворяващи младост и здраве. Хората от този тип са „сови“ — късно заспиват, най-доброто им време е втората половина на денонощието и пролетта, но тогава са и най-уязвими. Те лошо понасят вятъра и в такова време са раздразнителни и не се чувстват добре. Предпочитат кисела и горчива храна.

Елементът „огън“ се състои от четири системи, а не от две както при останалите елементи: освен от янската система на тънките черва и инската — на сърцето, а също така от двете обединяващи общо регулиращи системи — на „трите нагревателя“ (янска) и на перикарда (инска). Този елемент символизира пладне, растеж, лято, зрелост. Той е символ на максимална жизнена активност, максималното проявление на активната сила „Ян“, откровеност, пълнота и радост от живота, сексуална активност и човешки страсти — от любов до ненавист. „Огънят“ е кулминацията на живота, неговия разцвет и се характеризира чрез червения цвят, цветът на желания и страсти, на енергия, жизнена сила и стремеж към успех. Основната емоция е радостта. „Огънят“ се покровителства от планетата Марс, като символ на героичност, активност, оптимизъм. Основният му орган е сърцето, а на сетивността — езикът. Предпочитаният му вкус е горчивият, допълващ сладостта и в пряк и в преносен смисъл, както е невъзможен живота без поражения. Разбира се не те разбиват здравето и съкращават живота, а невярното възприемане и преживяване на провалите, предателството по отношение на своята природа! И ако ти си човек на „огъня“, т.е. на сърцето, то бори се, люби и безумствай! „Огънят“ поражда страсти и това е животът за него. Елементът „огън“ стимулира мозъка, умствения потенциал, остроумието. Обаче преобладаването на страстите може да разруши системата на този елемент и мъдрата природа е надарила разума със способността да усмирява сърцето! В природата всичко е хармонично. Дисхармонията винаги е болест, патология. И „огънят“ не е само страсти, емоции, но и разум; не само радост, но и тъга. Тъй като при доминиращия в човека елемент „огън“ основният орган е сърцето, то всички беди удрят преди всичко именно там. Обикновено такива хора — хора на сърцето имат малка глава, заострена брадичка. Те са бързи, повратливи, находчиви, лекомислени. Те са сангвиници. Те са нетрайни — бързо се възпламеняват и бързо изгарят. Пръстите им са тънки и дълги, китката — аристократична. От детството си тези хора са чувствителни, емоционални, непостоянни. Те ту плачат, ту се смеят, общителни са, но нерядко — и срамежливи. Тяхното време е лятото, но и тогава са уязвими; обичат топлото, но се боят от жегата. Елементът „огън“ е особен — ако се търси място на психичното в системата на петте елемента, то е в елемента „огън“ — център на емоциите, но и на разума.

Елементът „земя“ се състои от янската система на стомаха и инската система на далак и панкреас. Този елемент символизира втората половина на деня, на лятото и на зрелостта. На елемента съответстват размисли, тъга, спокойствие, методичност. Родствен му е жълтият цвят, възприеман от човека като символ на освобождаване, изход от трудностите за вече живял, но още устремен и с надежди за бъдещето човек. Основен орган на този елемент е далакът, свързан със защитните механизми (имунитета!), устойчивостта към болестите, дълголетието. Огледало за състоянието на този елемент е нормалното здраво състояние на устната кухина, свежият дъх. Предпочитаният вкус за този елемент е сладкият. Заболяванията свързани с този елемент свидетелстват за дълбоко и опасно поражение на организма, вкл. до неизлекуване и рак. Човекът с вродено доминиране на този елемент е с масивна глава, кръгло лице, месести бузи и брадичка, мускулесто тяло и къси крайници, масивни длани с къси пръсти, склонност към напълняване. Такъв човек е емоционално сдържан, но и раним и впечатлителен. Той не търси слава, но за него е важно признанието от важните за него хора. Той е предразположен към размишления, но те са често откъснати от реалността. Той е повече философ, отколкото човек на делото. Сексуално той е спокоен — и тук повече разсъждава, отколкото действа. Той е оптимист, склонен към тъга, и усмивката му е най-вече тъжна. В детството си той е бил пълен, едър, добродушен, обичал е да похапва и да поспива. Човек, в който доминира елемента „земя“, не понася жега и зъзне при влага При него са уязвими стомаха и панкреаса, устната кухина и опорно-двигателния апарат, половата сфера. Той е предразположен към олисяване, кожни болести и затлъстяване.

Елементът „метал“ се състои от янската система на дебелото черво и инската — на белия дроб. Той символизира упадък, прехода от Ян към Ин, вечерта, есента, залеза. Водещата емоция при него е печал. Но… вечерта още не е нощ, есента също може да бъде прекрасна… Неслучайно на този елемент съответства белия цвят възприеман като надежда, очакване, като противоположност на черния цвят — символ на края на отрицанието. Покровителка на този елемент е Венера — планетата на чувствеността и любовта към живота, на изменчивостта и лукавството, на женствеността. И тогава характерната за „метал“ печал е светла, свързана с надежда, с очакване. Тя не е тъга, не е мрак, безизходност, които именно са пагубни за „метал“-а. Основен орган за него е белият дроб, а сетива — нос, обоняние, кожа, коса. Преждевременното остаряване е фаталното следствие от хроничната патология на системата „метал“. Хората с вродено доминиране на този елемент като правило са с висок ръст, понякога прегърбени, обикновено с тесни рамене, малка глава, дълъг и широк нос. Дланите им са тесни, с дълги пръсти. Те лесно се изтощават, неиздръжливи са и работоспособността им е ограничена. Усещайки това, те са мудни и се стараят да изразходват силите си икономично. Те са сдържани, склонни са към размишления и са песимисти. Тези хора са проницателни, усвояват професията си в дълбочина, преуспяват като експерти и чиновници. В детството си те са билихленчещи, малко подвижни, плахи вечно недоволни. Те са били слабички, бледи, с лош апетит, мудни, мечтателни, бързо уморяващи се. Често са боледували от бронхити, предразположени са били към астматични бронхити и запек. Хората с доминиране на елемента „метал“ са предразположени най-вече към болести на дихателната система, дебелото черво, кожата, хемороиди. Те имат слаби сухожилни връзки и получават чести навяхвания, остеохондроза, кариеси по зъбите. Те обичат есента, но се и страхуват от нея, понеже за тях това е времето на простудните заболявания. Те се боят от студа, винаги са с шапка, понеже им мръзне главата. Предпочитат люти и пикантни ястия както и млечни продукти.

Елементът „вода“ се състои от янската система на пикочния мехур и инската — на бъбреците. Като символ на минимална активност и пасивност (Ин), елемента характеризира понятията нощ, сумрак, зима, пасивност, заспиване, потайност. Заплахата от „вода“ ражда страх, а страхът от своя страна поразявайки този елемент, съкращава живота. Цвета съответстващ на този елемент е черният, символизиращ умора, капитулация, край, максимален покой, смърт. Покровител на този елемент е „сумрачната и мъдра“ планетата Меркурий. Изброеното до тук обаче не е още старост, смърт, край — водата е и източник на живот и всичко това е предупреждение за пазене на здравето, тъй като разрушаването на елемента „вода“ е необратимо. Това е във връзка с основния орган на този елемент — бъбреците, а тяхната роля за здравето и дълголетието е незаменима. Основен сетивен канал за елемента „вода“ са ушите. Отслабването на слуха е признак за отслабване на елемента „вода“. Този елемент управлява растежа на костите в детството и тяхното състояние при възрастните. Легендарната оздравителна гимнастика цигун на Древния Изток е насочена към развиване гъвкавостта на опорно-двигателния апарат и с това към укрепване на елемента „вода“, водещо до продължаване на младостта и дълголетието. Здрав не е този, който има големи мускули, а този който е гъвкав и ловък. Хората с доминиращ елемент „вода“ като правило са с голяма глава, суховато лице с надлъжни бръчки, с изгърбен нос и с предразположение за образуване на торбички под очите. Дланите и пръстите им са къси. Като правило телосложението им е здраво, но ако елемента „вода“ е вродено отслабен, те са крехки. Те са с по-дълго тяло, а по-къси крайници. Ако системата на бъбреците им е вродено силна, интелекта им е висок, сексуално са силни. Ако системата на бъбреците им е вродено слаба, то съответно интелекта им е нисък, сексуалната функция — слаба. Хората от този тип са склонни към хитрост, и предпочитат да се занимават с търговия, бизнес, посредничество. Ако елемента „вода“ е слаб или отслабва, човек е подвластен на страха, на пристъпи на отчаяние, на депресия, губи интерес към живота, става печален и затворен в себе си. Децата със слаб елемент „вода“ са кльощави, бледни, слаби, свръхчувствителни, потайни, раними, тъжни. Възрастните със слаб елемент „вода“ често боледуват от ангина, тонзилит, крайно са чувствителни към студа, особено им замръзват ръцете и краката. Предпочитат по-солената храна.

В най-общ вид това е представянето на петте елемента в „У-син“, съставящи единен организъм. Те тясно си взаимодействат. Разработвайки концепцията за петте елемента („У-син“), древнокитайската медицина е представила тези взаимодействия чрез „кръга на живота“. Това е окръжност по която на равни разстояния са поставени петте елемента. По посока на часовниковата стрелка по хода на дъги от окръжността, „дървото храни огъня, огъня сгрява земята, земята като източник на метал го стимулира, метала проправя път, поддържа и направлява водата, а водата храни дървото“. Всеки елемент контролира следващия, като му въздейства благотворно, изграждащо, укрепващо, активиращо. Но ако се наруши жизнената дейност на който и да е елемент, патологията се генерализира на следващия елемент. Ако болестта не се излекува, разрушава се елемент след елемент, тоест болестта на един елемент е болест на целия организъм (холистичен подход!). Обратно на часовниковата стрелка, последващият елемент защитавайки себе си, помага на предходния като го успокоява, задържа, ако той е засегнат и му въздейства неблагоприятно. Така, „дървото потиска водата, водата потиска метала, метала потиска земята, земята потиска огъня, огъня потиска дървото.“ Така целият организъм се съпротивлява на болестта взаимодействайки с всяка своя част. При остра патология, един елемент въздейства на друг разрушаващо, деструктивно. Това се изобразява чрез преки хорди (стрели, вектори) във вид на страни от триъгълници между петте елемента разположени по върховете на равнобедрен петоъгълник. Тогава „дървото пагубно въздейства на земята, земята — на водата, водата — на огъня, огъня на метала, метала — на дървото“. Направлениета на векторите показва доминирането на един елемент над друг. И понеже в елементите доминират Ин-ските системи, то това е и схемата на доминирането на Ин над Ян. Така, системата на белия дроб доминира над тази на черния дроб, поддържайки я в норма и активирайки я при патология. Системата на черния дроб доминира над системата на далак-панкреас, а тя — над системата на бъбреците. Това е най-важната йерархия както на нормологично, така и на патологичното въздействие, което задълбочава заболяването на организма от система към система. Тъй като при такива взаимоотношения винаги има обратна връзка, то системата на бъбреците при патология потиска системата на далак — панкреас, която от своя страна потиска системата на черния дроб, а тя — системата на белия дроб. Така се стига до основния постулат на медицината — няма болест на отделния орган (система), има болест на цялостния организъм, развиваща се по определени взаимовръзки. И още едно много важно следствие произтичащо от взаимодействията между системите в организма според концепцията „У-син“: Ян-ските системи са подчинени на сдвоените с тях Ин-ски системи и ги прикриват, защитават, като приемат удара на патогенния фактор върху себе си. Така, когато човек е преследван от несполуки или нещастия, които би трябвало да ударят най-силно по сърцето му, него го спасява от инфаркт на миокарда сдвоената със системата на сърцето Ян-ска система на тънките черва. В резултат — язва на дванадесетопръстника, но сърцето е здраво! Ето защо, когато лекуваме системата на тънките черва, ние защитаваме сърцето!"

Comments


Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Мы в соцсетях
bottom of page